Jak dobrać klimatyzator?
Przy doborze klimatyzatora potrzebujesz przede wszystkim prawidłowo określić jego wydajność chłodniczą. Jednym z podstawowych wskaźników służących do określenia mocy chłodniczej urządzenia jest powierzchnia bądź kubatura pomieszczenia. Jednak przy właściwym doborze klimatyzatora powinieneś wziąć pod uwagę zyski ciepła, jakie istnieją w danym pomieszczeniu. Wydajność chłodnicza klimatyzatora musi skompensować sumę zysków energii cieplnej, która pochodzi od ludzi, urządzeń, oświetlenia, przegród przezroczystych i nieprzezroczystych oraz wilgoci zawartej w powietrzu.
Aby prawidłowo dobrać klimatyzację wyślij przez formularz zgłoszeniowy poniższe dane, obliczymy zapotrzebowania na moc chłodniczą i wybierzemy dla Ciebie odpowiedni klimatyzator.
- długość pomieszczenia
- szerokość pomieszczenia
- wysokość pomieszczenia
- ilość osób przebywających w pomieszczeniu
- wielkość okna w m2 (czy okno jest na: południe, północ, wschód, zachód)
- urządzenia w pomieszczeniu emitujące ciepło (np. komputery, lodówki, inne urządzenia)
- usytuowanie pomieszczenia (miedzy kondygnacjami, piwnica, poddasze)
Nasi pracownicy obliczą zapotrzebowanie na moc chłodniczą dla danego pomieszczenia, co za tym idzie dobiorą odpowiednią moc klimatyzatora, aby prawidłowo klimatyzowało pomieszczenie.
Otrzymają Państwo pełną ofertę na różne typy klimatyzacji, różnych firm ze zróżnicowaniem cenowym.
Rodzaje klimatyzatorów
Urządzenia klimatyzacyjne możemy podzielić ze względu na ich budowę oraz zastosowanie:
- KLIMATYZATORY OKIENNE – montowane we wszystkich otworach okiennych lub specjalnie przygotowanych otworach. Muszą one być jednak odpowiednio uszczelnione. Wszystkie elementy zamontowane w jednej obudowie pracują stosunkowo głośno, natomiast schłodzone powietrze jest dystrybuowane w jedno miejsce. Urządzenia tego typu należą do najtańszych.
- KLIMATYZATORY POJEDYNCZE (typu SPLIT) – jednostka wewnętrzna pracuje tu z jednym agregatem zewnętrznym. Występują w wersji naściennej, podsufitowej, przypodłogowej i kasetonowej. Ten rodzaj klimatyzatora można spotkać w biurach i/lub punktach usługowych, a jednostka wewnętrzna jest zazwyczaj zawieszona na ścianie pod sufitem. Ten rodzaj klimatyzacji wymaga montażu jednostek na stałe, więc ich przemieszczanie nie jest możliwe.
- KLIMATYZATORY PRACUJĄCE w układzie typu TWIN, MULTI, VRV – montowane w zaawansowanych systemach klimatyzacyjnych w hotelach, szpitalach oraz w dużych obiektach specjalnego przeznaczenia.
W przypadku klimatyzatorów typu split i multi-split możliwe są następujące rozwiązania montażowe:
- klimatyzatory ścienne – charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą, a jednocześnie dobrą ceną. Są bardzo popularne, a przez to oferta modeli i dodatkowa automatyka (np. zdalne piloty) jest bardzo rozbudowana. Możliwe jest umieszczenie klimatyzatora ściennego w dowolnym pomieszczeniu;
- klimatyzatory ścienno-przysufitowe – montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, że powietrze płynie z dużą prędkością pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Takie rozwiązanie sprawia, że ten typ klimatyzatorów nadaje się do pomieszczeń wysokich, gdzie górne partie pomieszczenie nie muszą być chłodzone/nagrzewane równie dokładnie jak niższe;
- klimatyzatory przypodłogowe – przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach. Dzięki możliwości instalowania ich (wbrew nazwie) w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane.
- klimatyzatory kasetonowe – instaluje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Klimatyzatory te umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie powietrza od punktu centralnego (kasetonu) – dzięki temu lokalizacja wewnętrznej jednostki jest praktycznie dowolna. Klimatyzator tego typu jest najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach i punktach usługowych, gdzie ważna jest estetyka.
- klimatyzator kanałowy – umożliwia jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach (za pomocą odpowiednich kanałów). Temperatura nawiewanego powietrza ustawiana jest jako średnia ze wszystkich pomieszczeń, a powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie.
Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?
Istotny jest wybór optymalnej konstrukcji jednostki wewnętrznej klimatyzatora (ścienna, podstropowa, przypodłogowa, kasetonowa). Zapewni to równomierne rozprowadzenie powietrza chłodzącego pomieszczenie. Ciężko wybrać najlepszą firmę produkującą sprzęt klimatyzacyjny. Złotym rozwiązaniem, jest najczęściej wybór jednostki optymalnej pod kątem kosztów późniejszej eksploatacji. Pod tym kątem należy zwracać uwagę na koszt przeglądów, wymiany filtrów i gadżetów jakie posiada klimatyzacja, a które mogą wymagać dodatkowych nakładów finansowych i jednocześnie jednostka wewnętrzna wkomponuje się w estetykę wnętrza. Jest to już kwestia Twojego wyboru. My chętnie pomożemy 🙂