Pompy Ciepła

Pompy ciepła na dobre zagościły w polskich domach. Już dziś spora część nowo budowanych domów jednorodzinnych wyposażona zostaje właśnie w pompę ciepła.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Dzielimy je ze względu na źródła pobierania energii oraz miejsce oddania energii:

  • Pompa ciepła typu powietrze/woda
  • Pompa ciepła typu powietrze/powietrze
  • Pompa ciepła typu grunt/woda

W większości są to pompy ciepła typu powietrze-woda, które odzyskują ciepło z powietrza atmosferycznego. W polskich warunkach klimatycznych to rozwiązanie charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi, przy jednocześnie wysokiej efektywności sezonowej. Już dziś wielu deweloperów świadomie rezygnuje z przyłączy gazu ziemnego, na rzecz powietrznych pomp ciepła. To rozwiązanie, wdrożone na etapie projektu pozwala jednocześnie na rezygnację z budowy komina i typowej kotłowni, co pozwala praktycznie zniwelować różnicę w kosztach instalacji pompy ciepła i kotła gazowego, nie wspominając o korzyściach takich jak wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia w okresie letnim.

Pompy ciepła w domu

Pompy ciepła powietrze-woda sprawdzają się również w budynkach, w których do tej pory pracowały kotły węglowe. Flagowi producenci pomp ciepła maja w swojej ofercie urządzenia, które z powodzeniem mogą zastąpić dotychczasowe piece. W przypadku modernizacji, warto dokonać rewizji instalacji centralnego ogrzewania. W wielu przypadkach niewielka inwestycja pozwoli na poprawę warunków pracy pompy ciepła co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji.

Pompa powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda to rozwiązanie idealne do budynków mieszkalnych, gdzie najważniejszym kryterium jest, równy rozkład temperatur a temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie przez cały czas.

W lokalach użytkowych, budynkach biurowych czy innych pomieszczeniach, gdzie występują mniejsze wymagania w zakresie komfortu cieplnego niż w domu, idealnie sprawdzą się pompy ciepła powietrze-powietrze. To rozwiązanie bazuje na jednostkach nadmuchowych, które w okresie letnim służą do klimatyzowania pomieszczeń, natomiast w pozostałą część roku pełnią funkcję grzewczą. Konstrukcyjnie pompa ciepła powietrze-powietrze nie różni się od klimatyzatora, z tą różnicą, że jednostka musi być zaprojektowana do pracy w temperaturach około -20 stopni C. Warto zauważyć, że nawet w budynkach mieszkalnych wyposażonych w tradycyjne źródło ciepła, klimatyzatory zamontowane w założeniu do chłodzenia, z powodzeniem mogą wspomagać układ grzewczy, pozwalając na bardzo szybkie ogrzanie powietrza w pomieszczeniu.

Popularność pomp ciepła

Kolejnym powodem wzrostu popularności pomp ciepła jest możliwość obniżenia niemal do zera kosztów ogrzewania budynku, poprzez zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dobrze zbilansowana instalacja fotowoltaiczna pozwala ograniczyć roczne koszty energii na cele bytowe, gotowanie i ogrzewanie do kosztów stałych wynoszących kilkadziesiąt złotych rocznie. Te ekonomiczne argumenty niewątpliwie przysporzyły technologii pomp ciepła wielu fanów, jednak o wiele ważniejszym powodem, dla którego społeczeństwo powinno zwrócić się w kierunku pomp ciepła jest eliminacja niskiej emisji. To właśnie niska emisja jest największą przyczyną powstawania tak szkodliwego smogu. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala na całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jednak nawet bez własnego źródła prądu pompy ciepła w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

Zysk energetyczny?

Produkując podobną ilość energii elektrownie węglowe emitują około 10 razy mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż przydomowe kotłownie opalane węglem. Co więcej emisja spalin na odpowiedniej wysokości – tzw. wysoka emisja., pozwala na rozpływ ewentualnych zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla w wyższych partiach atmosfery co eliminuje gromadzenie zanieczyszczeń blisko ziemi. Przykładem miasta w którym zmierzono się z niską emisją jest Kraków. Wprowadzona ustawa antysmogowa, wymusiła na mieszkańcach całkowitą rezygnację z kotłów na paliwa stałe. Aktualnie jedyne dopuszczone źródła ciepła to sieć ciepłownicza, ogrzewanie gazowe, oraz ogrzewanie elektryczne, a do tego źródła zalicza się powietrzna pompa ciepła, pozwalając jednocześnie na kilkukrotne zmniejszenie kosztów w stosunku do klasycznego ogrzewania elektrycznego. W pierwszych dniach tzw. wysokiego sezonu grzewczego, jesienią 2019r., w Krakowie nie zanotowana żadnych przekroczeń norm jakości powietrza, mimo normalnego ruchu samochodowego! Dopiero niesiony wiatrem smog z nad okolicznych miejscowości obniżył jakość powietrza.

Ten przykład pokazuje że realnie możemy poprawić jakość powietrza dopiero, gdy uda się wdrożyć rozwiązania systemowe, które pomogą ograniczyć, a docelowo wyeliminować niską emisję w całym kraju. Aby to osiągnąć, w wielu regionach kraju wdrażane są lokalne programy dofinansowania, których celem jest walka ze smogiem.

Dofinansowania i dotacje na pompę ciepła

W skali całego kraju został uruchomiony program „Czyste Powietrze”, który umożliwia uzyskanie dofinansowania nie tylko do zakupu samej pompy ciepła, ale również do wykonania kompleksowej termomodernizacji budynku. Takie formy wsparcia umożliwiają obniżenie ponoszonych kosztów inwestycji, szczególnie przez osoby o niższych dochodach. Sprawdź aktualne warunki na stronie gov.pl

Jak działa pompa ciepła?

Pompę ciepła podaje się bardzo często jako alternatywę dla ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Niskie koszty eksploatacji to główny czynnik zapewniający atrakcyjność takiego sposobu ogrzewania. Przeciętna pompa ciepła, która zużywa 1kWh energii elektrycznej dostarcza 4 kWh ciepła.Pompa ciepła jest również opłacalna w przypadku ogrzewania gazowego uwzględniając oczywiście inwestycję w źródło, jak i również późniejszą eksploatację.

Pompy Ciepła – jakie daje korzyści?

Ciągle rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że ponoszone koszty są coraz mniejsze.

Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Zanim jednak zainwestujemy, warto się zastanowić nad porządnym dociepleniem budynku.

Zalety

  • Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną.
  • Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Spaliny, które wydobywają się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych.
  • Pompa ciepła daje się łatwo zamontować prawie w każdym obiekcie. Np. w blokach mieszkalnych jej montaż jest łatwiejszy niż instalacja kotła centralnego ogrzewania. Pompa ciepła powietrze-powietrze wymaga montażu jedynie dwóch jednostek
  • Pompę ciepła można umiejscowić w np. pralni. Przy kotle grzewczym nie mamy już takiej możliwości.
  • W przypadku pompy ciepła nie ma potrzeby budowania zbiornika na paliwo (olej lub gaz) oraz sprawdzania jego stanu.
  • Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu – tak jak w przypadku instalacji gazowej czy zaczadzenia – jak w przypadku instalacji olejowej czy paliwowej.

Wady

  • Główną wadą pompy ciepła są wysokie koszty jej zakupu i instalacji. Należy też pamiętać, że ta inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach.
  • Kolejną wadą pompy ciepła jest uzależnienie jej działania od energii elektrycznej. W przypadku zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej praca pompy nie jest możliwa. Warto wyposażyć dom w dodatkowe akumulatory lub dodatkowe źródło ciepła np. kominek.

Skropliny: jak odprowadzać?

Podczas pracy pompy ciepła skrapla się spora ilość wody (wilgoci skroplonej z powietrza, pojawia się na wymienniku jednostki zewnętrznej). Aby wybrać odpowiednie miejsce pod agregat musimy pamiętać, że skropliny możemy odprowadzić:

  1. bezpośrednio pod agregat, jest to najczęstsze rozwiązanie,
  2. za pomocą rury do skroplin i grzałki antyzamrożeniowej,
  3. do kanalizacji, lecz nie zawsze jest to możliwe

Należy o tym pamiętać, głównie gdy jednostka zewnętrzna ma stać blisko ciągu komunikacyjnego/ w przejściu. Brak studni chłonnej pod agregatem lub odprowadzenia skroplin w jakikolwiek inny sposób, spowoduje w zimie zamarzanie i taflę lodu.

Montaż pompy ciepła

Podstawowe wytyczne:

  • agregat powinien być zamocowany stabilnie,
  • minimalna wysokość od podłoża do agregatu wynosi 30 cm,
  • jednostka zewnętrzna ma swobodny przepływ powietrza i dostęp serwisowy, odpowiedni odstęp od ściany oraz przedmiotów wokół,
  • unika się montażu agregatu w pobliżu sypialni,

Najczęściej stosowany sposób posadowienia agregatu to montowanie na krawężnikach. Jest trwałe i zapewnia wymagany odstęp agregatu od gruntu. Jako materiał chłonny pod agregat można użyć grubego żwiru, który ułatwi wsiąknięcie powstałych skroplin.

Drugi sposób montażu jednostki zewnętrznej to montaż naścienny z użyciem metalowego wspornika. Jest on jednak mniej polecany ze względu na prawdopodobieństwo drgań, które przeniosą się na ścianę budynku. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie pytania.

OFERTA

Przykład pompy ciepła na podstawie Aquarea All in One

Zajmujące mało miejsca rozwiązanie idealne do instalacji z ograniczoną przestrzenią. Ponadto Panasonic opracował systemy np. takie jak: kaskadowe, które dają użytkownikowi kontrolę nad dwoma strefami grzewczymi.

Moduł Hydromodule + 200 l. Od 3 do 16 kW

Aquarea All in One to nowa generacja pomp ciepła Panasonic do ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej (CWU). Ta nowa seria inteligentnie integruje najlepszą technologię Hydrokit z wysokiej jakości zbiornikiem ze stali nierdzewnej, który również jest dostępny. W ten sposób Panasonic łączy najlepszą konstrukcję produktu z wydajnością, aby osiągnąć wiodący na rynku współczynnik COP.

To wysoce wydajne rozwiązanie jest szybkie i łatwe w instalacji. Dzięki fabrycznemu montażowi rur można zaoszczędzić 50% czasu instalacji. Połączenia rurowe są inteligentnie umieszczone na spodzie urządzenia, co dodatkowo upraszcza instalację. All in One to również rozwiązanie oszczędzające miejsce, idealne do zainstalowania w kuchni ze względu na jego stylowy wygląd. Ponadto Panasonic opracował szereg sterowników, które umożliwiają sterowanie 2 strefami grzewczymi, systemami biwalentnymi i kaskadowymi.

  • Bardzo wydajne rozwiązanie
  • Szybki i łatwy montaż. Niższe koszty instalacji. Rurociągi na dole urządzenia All in One
  • Pompa wodna klasy
  • Łatwa integracja pilota HPM
  • Najlepszy zbiornik ze stali nierdzewnej o wysokiej izolacji w celu zmniejszenia strat energii
  • Powierzchnia o wysokiej wymianie w celu zwiększenia wydajności
  • Oszczędność miejsca: 1.800H x 598W x 717D
  • Najskuteczniejszy moduł hydrauliczny Aquarea do podgrzewania wody
  • Konserwacja od przodu. Połączenia elektryczne z przodu
  • Wbudowane filtry
  • Maksymalna temperatura wody na wyjściu 55 ° C

Uwaga: Aktywacja trybu chłodzenia możliwa przez oprogramowanie Aktywacja może być wykonana tylko przez partnera serwisowego lub instalatora.

Wszystko w jednym z kontrolą 2 stref

· 2 obwody grzewcze, z 2 różnymi temperaturami wody
· 2 pompami wody i 2 filtrami wody
· Sterowanie ogrzewaniem podłogowym za pomocą zaworu mieszającego