Rekuperacja

Rekuperacja, montaż. Wybór technologii.

Czym jest rekuperator? Jest to wymiennik ciepła, czyli urządzenie, które wymienia i przekazuje ciepło ze zużytego, wypływającego z pomieszczenia powietrza do zimnego napływającego z zewnątrz. Najważniejszym zadaniem każdego rekuperatora jest maksymalne wykorzystanie oddawanej na zewnątrz budynku energii cieplnej, w celu nagrzania napływającego z zewnątrz, zimnego powietrza. Prowadzi to do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynku, szczególnie w jego ogrzewaniu.

Po co mi rekuperator?

Jest to wymiennik ciepła, czyli urządzenie, które wymienia i przekazuje ciepło ze zużytego, wypływającego z pomieszczenia powietrza do zimnego napływającego z zewnątrz. Najważniejszym zadaniem każdego rekuperatora jest maksymalne wykorzystanie oddawanej na zewnątrz budynku energii cieplnej, w celu nagrzania napływającego z zewnątrz, zimnego powietrza. Prowadzi to do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynku, szczególnie w jego ogrzewaniu.

  • Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%).
  • Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło).
  • Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym).
  • Możliwość rezygnacji z budowy drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej.
  • Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby przewietrzania poprzez naprzeciwległe otwarcie okien).
  • Nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów i pyłów w domowym powietrzu).
  • Lepsze samopoczucie przez całą dobę dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu.
  • Oddychamy tylko świeżym powietrzem: rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte.
  • Rekuperacja obniża zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym.
  • Brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!:)).
  • Możliwość aktywnego przewietrzenia domu nie tylko podczas czy po przyjęciu, ale również w trakcie przygotowywania intensywnie pachnących potraw.
  • Brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu.
  • Ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu.
  • Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).

Montaż rekuperacji

Najważniejsze w montażu rekuperacji jest solidne zaprojektowanie, a następnie profesjonalne  wykonanie instalacji.  Aby wycenić usługę należy skontaktować się z naszym specjalistą, który wstępnie wyceni kosztorys inwestycji, a następnie umówi się z Państwem na darmowy i niezobowiązujący pomiar i szczegółową wycenę. Zapraszamy do kontaktu.

Na czym polega montaż rekuperatora?

Montaż rekuperacji polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych na co dzień miejscach w domu. Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W domu z piętrem, kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pomieszczeń na parterze. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni. Pamiętać należy także o regularnym czyszczeniu filtrów zamontowanych w rekuperatorach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zadzwoń do naszych monterów – którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

Wszyscy mieszkańcy Katowic i Gliwic i Mysłowice mogą skorzystać ze specjalnej przygotowanej oferty rekuperatorów, dzięki którym powietrze w budynkach będzie zdrowsze, a koszty związane z ogrzewaniem znacznie się zmniejszą.