Najlepsza temperatura w Twojej serwerowni powinna mieścić się w przedziale między 18°C, a 21°C i nie więcej. Podczas gdy wilgotność powietrza powinna wynosić około 45-50%. Czy tak jest u Ciebie? Wszystko zależy od potrzeb danego obiektu.
Jakie typowe systemy klimatyzacji można spotkać w serwerowniach, małych i dużych?
Proponowane urządzenia muszą być najwyższej jakości ( sprawdzone i specjalnie rekomendowane i w/g określonych kryteriów wyselekcjonowane ), są proste w obsłudze i niezawodne. Klimatyzacje w serwerowni montujemy i konfigurujemy od lat. Serwerownia posiada specyficzny mikroklimat. W pomieszczeniu dla poprawnej pracy urządzeń powinna być zachowana odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. o której wspomnieliśmy wcześniej. Profesjonalne serwerownie posiadają czujniki ww. parametrów i automatycznie regulują zmiany parametrów powietrza w komorach z szafami.
Klimatyzacja do małej serwerowni
Dla małych obiektów czasem wystarczy zwykły klimatyzator „domowy” typu split. Z reguły można zastosować kilka jednostek tego typu. Dobrą praktyką jest duplikacja urządzeń w celu maksymalizacji ich zabezpieczenia. Dla małych pomieszczeń montuje się dwa niezależne/ różnego producenta jednostki. W momencie gdy jedna odmówi działania, po wykryciu wyższej temperatury natychmiast uruchomi się jednostka zapasowa. Zazwyczaj jedna jest podłączona także do zapasowego źródła zasilania.
Wybór zależy również od możliwości montażowych danego pomieszczenia. Szczególnie w wynajmowanych biurowcach, trzeba korzystać z obecnej infrastruktury, która może komplikować sprawę.
Warto pamiętać, że serwerownie często z upływem czasu są rozbudowywane. Wraz z ich rozrostem wzrasta także zapotrzebowanie na moc chłodzenia. Dlatego dobierając urządzenie klimatyzacyjne, dobrze jest dobrać jednostkę o większej wydajności, która pozwoli na skuteczne funkcjonowanie, nawet po rozbudowaniu serwera. Zalecane rozwiązania do klimatyzacji serwerowni w zależności od obciążeń cieplnych przedstawiamy poniżej:
- obciążenie cieplne do 120 W/m² – można zastosować klimatyzatory ścienne,
- obciążenie powyżej 180 W/m² – można zastosować klimatyzator podsufitowy, kasetonowy lub szafę klimatyzacji precyzyjnej,
- obciążenie do 230 W/m² – można zastosować klimatyzator kanałowy lub szafę klimatyzacji precyzyjnej,
- obciążenie do 300 W/m² – można zastosować klimatyzator kanałowy wysokiego sprężu lub szafę klimatyzacji precyzyjnej,
- obciążenie do 580 W/m² – można zastosować klimatyzator kanałowy wysokiego sprężu lub szafę klimatyzacji precyzyjnej,
- obciążenie do 750 W/m² i więcej – można zastosować szafę klimatyzacji precyzyjnej.