Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?

Jedynie źle zorganizowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy profesjonalnie zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze. Bardzo ważne jest regularne serwisowanie jednostki przez fachową firmę, która zagwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania tego urządzenia.

Szkodliwość klimatyzacji

Klimatyzacja w pracy, samochodzie, biurze, centrach handlowych  i w naszych  domach wydaje się niezbędna. Jednak nie brakuje też opinii, że jest szkodliwa dla zdrowia i może wywoływać problemy z naszym zdrowiem. Klimatyzacja  ma za zadanie wymieniać powietrze i wentylować pomieszczenia, oraz utrzymywać temperaturę na stałym poziomie, bez względu na temperaturę na zewnątrz. Jednak tylko regularnie czyszczony klimatyzator jest w stanie zachować nas w zdrowiu.  Dlaczego? Otóż podczas serwisu klimatyzacji (zaleca się dwa razy w roku) unieszkodliwia się potencjalne zagrożenie w postaci grzybów, które mogą zanieczyścić nasze drogi oddechowe.

Stosowanie klimatyzacji w służbie Twoje zdrowia!

Wilgotność – Poprzez kontrolę wilgotności zahamowany zostaje wzrost drobin kurzu i pleśni. Klimatyzacja utrzymuje wilgotność na poziomie 40 – 60%, co posiada pozytywny wpływ dla alergików.

Wentylacja – Klimatyzacja może być zintegrowana z wentylacją. Wentylacja mechaniczna jest coraz ważniejsza ze względu na sposób budowania domów w dzisiejszych czasach. Dostarczanie świeżego powietrza zapobiega syndromowi chorego budynku.

Filtrowanie – Wszystkie jednostki posiadają filtr. Rodzaje filtrów mogą się różnić w zależności od typu systemu i Twoich potrzeb. Zakres skuteczności filtra: od wyłapywania kurzu i innych cząstek, poprzez pyłki, bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy, po drobnoustroje i dym. Istotna jest cykliczna wymiana filtrów. W przypadku spóźnionej wymiany filtrów powstaje ryzyko, iż przesycone zanieczyszczeniami niewymienione filtry zaczną oddawać bakterie do powietrza zamiast je zatrzymywać.

Przeciągi – Odpowiedni dobór mocy urządzeń gwarantuje, że nie będą tworzyć się przeciągi. To zadanie dla fachowca i powinno zostać wykonane przez osobę montującą. System o zbyt niskiej wydajności nie będzie w stanie utrzymać pożądanej temperatury. System o zbyt wysokiej wydajności będzie powodował przeciągi oraz wahania temperatur.