Klimatyzator do domu lub mieszkania – jaki wybrać?

Wybór klimatyzatora to kwestia nie tylko dobrego doboru urządzenia i jego funkcjonalności, ale przede wszystkim potrzeb mieszkańców i kosztów utrzymania. Klimatyzacje do mieszkania 40 metrowego nie będzie kosztowna – chyba, że zastosujemy najdroższe rozwiązania z rynku producentów. Ale jeśli mamy już mieszkanie 80 metrowe lub dom o powierzchni np. 200 m2 to zaczynają się schody. Najlepiej zgłosić się do firmy która pomoże dobrać właściwe rozwiązanie – Jednak czy my sami możemy wybrać z pośród wielu propozycji to najlepsze rozwiązanie dla nas?

 

Jaki wybrać klimatyzator do domu, a jaki do mieszkania?

Klimatyzator w domu

Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania jest zadaniem skomplikowanym. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo jednostek różniących się specyfikacją pracy i ceną, jednak o ile porównanie cen nie rodzi żadnych trudności, o tyle dokładna analiza specyfikacji technicznej może przyprawiać o migreny.

Wydajność klimatyzatorów do domu lub mieszkania

Wydajność chłodzenia klimatyzatora to parametr, który musimy ustalić samodzielnie lub prosząc o to firmę, która dokona pomiaru i oględzin w naszym obiekcie. Najważniejsze czynniki to:

  • wielkość pomieszczenia,
  • usytuowanie w budynku,
  • liczbę urządzeń elektrycznych w pokoju
  • liczba przebywających w nim osób

(człowiek wydziela przeciętnie 100-200 W energii cieplnej, a urządzenia RTV takie jak telewizor czy komputer ok. 150 W).

Do kalkulacji  możemy przyjąć pokój  o powierzchni 20 m² i wysokości  2,5m. znajdujący się na parterze domu jednorodzinnego. W pomieszczeniu tym przebywają przeważnie dwie-trzy osoby i znajdują się tam trzy sprzęty RTV – np. telewizor, laptop i wieża stereo. Odpowiednia wydajność klimatyzatora będzie zależeć również od tego, na którą stronę wychodzą okna pomieszczenia oraz od ich wielkości i jakości. Jeżeli skierowane są one na północ, to wydajność urządzenia musi wynosić 2,75 kW; na wschód: 2,75 kW; na zachód: 3,44 kW; na południe: 4,13 kW.

Oczywiście są to tylko wyliczenia minimalne. Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania warto kupić taki, który ma parametry przynajmniej nieco wyższe od tych wynikających z naszej kalkulacji.  Przykładowe obliczenia możesz wykonać w naszym kalkulatorze dostępnym w zakładce klimatyzatory. Warto także pamiętać, że klimatyzator obowiązkowo powinien także posiadać funkcję ogrzewania z wydajnością nieznacznie przekraczającą wartość dla funkcji chłodzenia. No chyba, że nie zależy nam na tej opcji. Wówczas warto do mniejszych pomieszczeń dopytać o klimatyzatory przenośne firmy SHARP. To jedyna firma, która produkuje klimatyzacje przenośne – które warte są kupna. Wszystkie dostępne w marketach budowlanych marki 'marki’ nie są warte nawet złotówki. Zazwyczaj bardzo hałasują i psują się po 1-2 sezonach. W dodatku są mało wydajne.

Wśród klimatyzatorów LG/SAMSUNG znajdziemy m.in. urządzenia z wydajnością chłodzenia i grzania na poziomie od 2,6-2,9 kW do 6,8-7,2 kW. Oznacza to, że za ich pomocą bez trudu schłodzimy lub ogrzejemy pomieszczenia zarówno małe, jak i duże.

topsamsung

Energooszczędne klimatyzatory

Na etapie wyboru klimatyzatora nie można także pominąć kwestii energooszczędności. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której radość ze sprawnie działającego urządzenia  zastąpi pierwszy tak duży rachunek za prąd w Twoim życiu.  Oczywiście każdy producent zapewnia, że jego urządzenie jest energooszczędne i posiada dany certyfikat A,A+,A- lub  B. Sam osobiście posiadam klimatyzator przenośny (SHARP stary model)  z kat. B i przy użytkowaniu ok 12h dziennie w miesiącu rachunek wzrósł o 30-50zł więcej niż zwykle.

Po czym więc poznać, które klimatyzatory faktycznie do takiej grupy należą? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów specyfikacji technicznej, jak np. SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio), SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).

  • Pierwszy z wymienionych elementów – SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia. Współczynnik ten może się wahać od 6 do 7. Nie ma sensu kupować urządzeń z niższym współczynnikiem, gdyż nie będą one wystarczająco energooszczędne, zaś te z SEER wyższym niż 7,1 najpewniej będą zbyt drogie w stosunku do możliwych oszczędności na energii.
  • Z kolei SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), czyli Współczynnik Sezonowej Efektywności, optymalnie powinien być wyższe od 4.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na oszczędności energii nawet o 40% wyższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań jest DC Inverter. Zastosowanie tej technologii sprawia, że klimatyzator działa z różną wydajnością, dopasowaną do aktualnych potrzeb. Jest to typowa sprężarka tzw. inwerterowa. Jak to działa? W tradycyjnych urządzeniach sprężarki działają albo z pełną mocą albo wcale. DC Inverter zapewnia także mniejsze wahania temperatur, dochodzące jedynie do 0,5 stopnia oraz znacznie mniejszy poziom hałasu. W tej technice sprężarka sama dostosowuje swoją moc do aktualnych potrzeb i reguluje pobór prądu.

panasonic-klimatyzacja

Ciche i estetyczne klimatyzatory

Ważnym parametrem jest kultura pracy, a dokładniej natężenie wytwarzanego dzwięku. Ten często jest pomijany i zapominany na etapie wyboru klimatyzatora. Warto o tym pamiętać. Poziom generowanego przez urządzenie hałasu ma kluczowe znaczenie na etapie eksploatacji. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której dyskomfort wynikający ze zbyt wysokiej temperatury zastąpimy bólami głowy na skutek hałasu wydzielanego przez klimatyzator. Wewnątrz mieszkania poziom hałasu powinien wynosić do 50 dB dla klimatyzatorów o wydajności do 3,5 kW oraz do 65 dB dla klimatyzatorów o wydajności chłodzenia do 6,8 kW. Na zewnątrz budynku poziom hałasu nie powinien zaś przekraczać dla wspomnianych klimatyzatorów odpowiednio 65 i 70 dB. Klimatyzatory SAMSUNG czy PANASONIC charakteryzują się poziomem hałasu od 22 dB wewnątrz i 63 dB na zewnątrz do 63 dB wewnątrz i 69 dB na zewnątrz w najbardziej wydajnych jednostkach. Firma samsung opracowała specjalne tryby pracy „silent”

Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania pamiętajmy również, że bardzo ważną jego cechą jest estetyka wykonania. Nie da się ukryć, że urządzenia klimatyzacyjne są dość istotnym elementem wystroju pomieszczenia, dlatego warto na etapie wyboru zwrócić uwagę także na to, czy klimatyzator zwyczajnie nam się podoba – czy jest kanciasty czy bardziej opływowy, czy nawet w kształcie obrazu.

klimatyzator-obraz-lg

Klimatyzator – prostota obsługi, komfort, zdalne sterowanie

Odpowiednie parametry techniczne klimatyzatora zapewnią bezproblemową i tanią eksploatację, to jednak nie wszystko. Renomowany producent, do jakich niewątpliwie należy firma SAMSUNG czy PANASONIC wyposażył swoje urządzenia w wiele udogodnień i przydatnych opcji, poczynając od pilota zdalnego sterowania, poprzez filtrację i osuszanie powietrza, przycisk „turbo” czy auto restart, który umożliwia samoczynne ponowne uruchomienie się urządzenia. Przydatną funkcją jest także „silent”, która zapewnia możliwie najcichszą pracę np. w nocy przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Jak wybrać klimatyzator?

Reasumując, wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • wydajność dopasowaną do naszych potrzeb;
  • energooszczędność (SEER od 6,3 do 7,1, SCOP od 4 do 4,03, obecność DC Inverter);
  • poziom hałasu (do 22-47 dB wewnątrz i 63 dB na zewnątrz w małych klimatyzatorach oraz do 63 dB wewnątrz i 69 dB w jednostkach większych);
  • zastosowanie zapewniających niewielką awaryjność podzespołów renomowanych producentów np. turbosprężarek Panasonic czy Hitachi;
  • obecność dodatkowych funkcji takich jak auto restart, filtracja, turbo, sleep czy osuszanie powietrza.

Poradnik opracowany został na podstawie doświadczeń naszych instalatorów. Zapraszamy do nas, po darmowy pomiar i wycenę. To niezobowiązujące spotkanie z pewnością pomoże Państwu w decyzji czy warto podejmować się instalacji klimatyzatora czy lepiej zakupić urządzenie przenośne. Warto o tym pomyśleć przy budowie domu – w momencie kiedy mamy już stan zamknięty.