Klimatyzator przenośny vs Zwykły klimatyzator na ścianie

W sprzedaży zwykłej w sklepie czy to ratalnej są dostępne wszystkie rodzaje klimatyzatorów. Czy to klasyczne urządzenia klimatyzacyjne typu split  (pojedyncza jednostka) czy to  multisplit (wiele jednostek) montowane stacjonarnie, oraz ich „konkurencja”, czyli urządzenia klimatyzacyjne przenośne. O ile przeznaczenie tych urządzeń jest takie same,  czyli chłodzenie  pomieszczenia, to w kwestii decyzji o wybraniu danego rozwiązania wymagana jest pełna świadomość w zaletach i wadach obu rozwiązań.

Zwykły klimatyzator

Klimatyzatory montowane stacjonarnie mają budowę, w której jednostka montowana wewnątrz pomieszczenia posiada parownik, którego zadaniem jest odebranie ciepła z przepływającego przez niego powietrza.  Zaś  jednostka zewnętrzna ma za zadanie sprężyć czynnik chłodniczy oraz schłodzić go do temperatury, w której czynnik przejdzie ze stanu gazu do stanu cieczy. To jest podstawowa zasada działania.

O ile jednostka wewnętrzna  ma tylko wentylator do rozprowadzania zimnego powietrza, to jednostka zewnętrzna posiada sprężarkę i wentylator skraplacza.  Wentylator nawiewu wytwarza mały hałas uzależniony od nastawy prędkości wentylatora. Sprężarka i wentylator skraplacza w jednostce zewnętrznej wytwarza w określonych warunkach dużo większy hałas, którego zbytnio nie odczuwamy, gdyż jednostka zewnętrzna zamontowana jest daleko na ścianie gdzieś, gdzie jej zapewne nie usłyszymy.

Klimatyzator Przenośny

 Klimatyzatory przenośne  mają wbudowaną część chłodzącą w jednym „pudełku”  (wentylator i parownik) oraz część sprężającą i  pobierającą ciepło ze sprężonego czynnika: sprężarkę, skraplacz i wentylator skraplacza. Innymi słowy mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną w jednej obudowie. Niestety ten fakt determinuje dużą wadę tych urządzeń jaką jest „głośność” hałas jaki wytwarzają podczas pracy wewnątrz pomieszczenia. Obecnie bezkonkurencyjnym zwyciężcą kategorii przenośnych klimatyzatorów jest urządzenie SHARP CV-P XXXX. Póki co jest to jedne przenośne urządzenie na rynku, które jest polecane przez firmy monterskie jako „zamiennik” stacjonarnej klimatyzacji. A to dlatego że jakościowo i pod względem kultury pracy nie ma sobie równych. Zadzwoń do naszych ekspertów i doradzimy co wybrać najlepiej dla Twojego mieszkania/domu lub firmy.

Zadzwoń do naszego konsultanta: 530 387 487 lub odwiedź nas naszej siedzibie przy ulicy św. Anny 5 w Chorzowie.

DARMOWY POMIAR I WYCENA!

Na co zwrócić uwagę?Klimatyzator stacjonarnyKlimatyzator przenośny 
Hałas w pomieszczeniuGenerowany tylko przez jednostkę zewnętrzną, jednostka zewnętrzna tylko wentylator ok. 22 decybele.Generowany przez sprężarkę, wentylator nawiewny i wentylator skraplacza. Warto zauważyć, że o ile nowe urządzenie ma jeszcze znośny poziom hałasu
Skropliny (kondensat) Odprowadzane za pomocą odpływu grawitacyjnego, lub pompki skroplin AutomatycznieOdprowadzane za pomocą odpływu w dolnej części urządzenia (wymagane umieszczenie klimatyzatora wyżej) lub zbierane do tacki skroplin i cyklicznie opróżniane. UWAG! Klimatyzator przenośny SHARP nawet przez 5 lat użytkowania w trybie chłodzenia nie wymaga opróżniana zbiornika.
Zyski chłodnicze i cieplnePowietrze jest uzdatniane w przestrzeni pomieszczenia, w którym jest zamontowana jednostka wewnętrzna. Niestety do schłodzenia skraplacza wykorzystywane jest powietrze z pomieszczenia. Powietrze to przepływając przez skraplacz odbiera ciepło a następnie wyrzucane jest przez rurę na zewnątrz. Jest to problematyczne bo rurę trzeba gdzieś umieścić. (np. otwarte okno)  Rury fabryczne nie są zbyt długie aby ich powierzchnia nie generowała zbyt dużo ciepła (temperatura powietrza wyrzucanego ma wartość 50-70°C). Więc chłodzenie może być mniej efektywne
Odprowadzenie ciepłego powietrza z układuSamoczynnie na zewnątrz budynku za pomocą wentylatoraZa pomocą rury odprowadzającej przez otwór w ścianie bądź oknie – co jest największą wadą klimatyzatora przenośnego.
Wydajność chłodniczaOdczuwalna w całym pomieszczeniu, dodatkowo szeroki zakres wydajności chłodniczych urządzeńBardzo często odczuwalna tylko strefowo w pomieszczeniu, modele urządzeń w większości przypadków do ~3,5kW mocy chłodniczej
ZastosowanieWszędzie tam, gdzie nie ma przeciwwskazań do montażu tego typu rozwiązania (zgody administracji budynku itp)Teoretycznie wszędzie gdzie jest możliwość wystawienia rury na zewnątrz pomieszczenia 😉 a hałas jest akceptowalny. W blokach z wielkiej płyty czy nowego budownictwa z ścian „papierowych” możliwe jest przenoszenie drgań na niższe piętra budynku. Należy zastosować matę wygłuszającą.