Sprężarka inwerterowa

Przy wyborze klimatyzacji, często spotykamy się z określeniem „sprężarka inwerterowa”. Co to tak właściwie jest? Dlaczego warto wybrać taki klimatyzator. Informacje na temat technologi inwerter-owej w tym wpisie.

Technologia inwerterowa ma zastosowanie w urządzeniach klimatyzacyjnych już od kilku lat. Jej celem jest płynna regulacja wydajności sprężarki. Napięcie stałe, poprzez zmianę częstotliwości podawania impulsu, podawane jest na uzwojenia silnika sprężarki. Regulacja czasu odstępu powoduje natomiast, że sprężarka działa w szerokim zakresie od 15 Hz do 100 Hz. To same technik-alia. Pytanie jak to przekłada się na pracę?

Mianowicie, dzięki wykorzystaniu płynnej regulacji, uzyskujemy mniejsze zużycie energii elektrycznej. Co za tym idzie oszczędną pracę urządzenia. Dawniej sprężarki działały non stop na 100%. Dzisiaj ich zapotrzebowanie jest regulowane. Klimatyzatory dzięki tej technologi pracują w oparciu o stałoprądowe sprężarki inwerterowe, które zwiększają stopniowo swoją moc w celu szybkiego ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia

Jak to działa?

Klimatyzatory z technologią inwerterterową, dzięki mikroprocesorowemu sterowaniu oraz unikalnemu układowi zasilania, pozwalają obniżyć koszty związane z chłodzeniem mieszkania czy domu. Są one jednymi z najnowocześniejszych i najwydajniejszych urządzeń klimatyzacyjnych stosowanych dziś na świecie.

Mikroprocesory pobierają informacje z czujników monitorujących warunki pracy i na ich podstawie dostosowują obroty sprężarki, która ma za zadanie regulowanie wydajności klimatyzatora. Bezpośrednio po włączeniu, klimatyzator inwerterowy dostarcza odpowiednią ilość mocy, co pozwala mu osiągnąć żądaną temperaturę.

Klimatyzator bez inwertera

Urządzenie bez technologii inwerterowej najczęściej powoduje duże zużycie ze względu na częste włączanie i wyłączanie się urządzenia. Klimatyzator przy takim rozruchu pobiera bardzo dużo energii, aniżeli w trakcie ciągłej znormalizowanej pracy.
Klimatyzatory z inwerterem zapewniają utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniu dzięki płynnej regulacji całego układu i braku konieczności ciągłego uruchamiania i wyłączania sprężarki, która jest sercem klimatyzatora. Dbajmy o nie 🙂