Klimatyzacja do biura

Klimatyzator do biura to urządzenie, nie tylko dostosowane do potrzeb ekonomicznych firmy, ale przede wszystkim komfort pracowników i klientów. To jeden z najlepiej wpływających czynników na wydajność Twoich pracowników w okresie letnim.  Sprawdź nasz artykuł na temat wydajności pracy z klimatyzacją.

W zależności od wielkości biura, ilości pomieszczeń, ich rodzaju i kształtu dobieramy odpowiedniej mocy urządzenia klimatyzacyjne ścienne, kasetonowe, kanałowe i podsufitowe. Najbardziej popularne klimatyzatory biurowe to jednostki ścienne, montowane w optymalnym miejscu na ścianie. Tak aby zapewnić komfort dla wszystkich, a nie tylko dla jednej – siedzącej pod nim osoby.

Czy warto montować klimatyzator?

Od kiedy zamontowałam klimatyzator w moim biurze ubezpieczeń, zauważyłam wzrost klientów, którzy w okresie letnim przychodzili do mojego biura załatwić sprawy, niż próbowali to robić telefonicznie. Wolą przyjść i porozmawiać. Dzięki temu mam szansę lepiej wytłumaczyć im swoje produkty, które oferuje. 

mówi Zofia Wilkowska z wilkowska-tuw.pl

Klimatyzator do biura – co trzeba przemyśleć?

Kiedy zaczynamy zastanawiać się nad klimatyzacją do biura, musimy znać odpowiedź na parę pytań:

  •  ile pomieszczeń chcemy klimatyzować?
  • jaki rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia?
  • ile osób pracuje w danych pomieszczeniach?
  •  jakie sprzęty emitują ciepło, komputery, ksero, ekspres
    gdzie możemy umieścić klimatyzator?
  • czy mamy miejsce do powieszenia, postawienia agregatu?

Ważne by wybrać najlepszy rodzaj jednostki do wewnątrz.

Podobnie jak w mieszkaniach tak i w biurach, najczęściej montowane są klimatyzatory naścienne, choć w nowym budownictwie przeznaczonym wyłącznie na biura, stosuje się urządzenia kanałowe lub przypodłogowe. Wracając jednak do urządzeń naściennych to w zależności od mocy chłodniczej mają one wymiary 80 do 100 cm szerokości, 28 cm wysokości i odstają od ściany na około 20 cm.

Przykład:

Klimatyzatory kasetonowe dedykowane są do pomieszczeń, w których zamontowano sufity podwieszane. Klimatyzacja kasetonowa to bardzo wysoki komfort nawiewu i estetyka. Instalacja
schowana jest nad sufitem a widoczny jest tylko panel urządzenia, z którego spływa na nas chłodne powietrze.

Innym rozwiązaniem do biura są klimatyzatory podsufitowe. Tego rodzaju nadmuch stosuje się w dużych metrażowo i z reguły podłużnych pomieszczeniach. Celem jest równe schłodzenie lub ogrzanie powietrza w całym pomieszczeniu.

Duże powierzchnie biurowe obsługiwane są przez systemy klimatyzacji VRF, gdzie jeden agregat współpracuje z 50 i więcej jednostkami wewnętrznymi. Dzięki czemu unikamy takiego widoku na ścianie zewnętrznej:

ściana klimatyzacji

 Open space a klimatyzator biurowy?

Biura typu open space robią się coraz popularniejsze. Szczególnie w nowym budownictwie biznesowym pod wynajem. Jego specyfiką jest to, iż nie ma w nim podziału na gabinety – wszyscy pracownicy lub prawie wszyscy (bez zarządu) pracują w jednym pomieszczeniu. Wiąże się to oczywiście z tym, że jest to wielka przestrzeń, w której znajduje się mnóstwo osób, warto więc o tym pamiętać wybierając lub projektując system wentylacji.

Najważniejszą kwestią jest wielkość biura typu open space – trzeba w nim zadbać o klimatyzator o znacznie większej mocy, aby był w stanie skutecznie ogrzać lub ochłodzić całe pomieszczenie. Sprzęt o mocy 1 kW będzie w stanie dostarczyć ciepło lub chłód 10 m2 powierzchni, jednak zdecydowanie będzie niewystarczający dla biura open space. Mogą tam występować strefy z temperaturą dużo cieplejszą niż w poszczególnych częściach np. bliżej okien czy drzwi. Warto tutaj skonsultować się z firmą montującą i przedstawić im plan zagospodarowania przestrzenią biurową.

najlepsze klimatyzatory do biura