Rodzaje filtrów

Utrzymanie czystego powietrza wymaga dobrych filtrów powietrza. Dobra jakość tego czym oddychamy sprawa, że czujemy się lepiej, możemy więcej. Niezbędna jest więc odpowiednia filtracja powietrza, a to wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, lecz również właściwym ich czyszczeniem w trakcie eksploatacji.

Urządzenia do odświeżania powietrza, klimatyzacji, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Istnieje kilka rodzajów filtrów stosowanych w budynkach, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza.
Czym kierować się wybierając filtr do klimatyzacji czy systemu wentylacji?

Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, które przeznaczone są do różnych urządzeń i spełniają nieco inne funkcje

Rodzaje Filtrów:
* filtry wstępne
* filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych)
* filtry elektrostatyczne
* filtry fotokatalityczne

Podczas doboru odpowiedniego filtra należy zastanowić się, jak często będziemy mogli pozwolić sobie na ich wymianę. Różne modele filtrów muszą być wymieniane z inną częstotliwością, dlatego warto zapytać firmę montującą klimatyzacje jak często będzie trzeba to robić. Warto dokładnie zaznajomić się ze sposobami oczyszczania filtra – samodzielnie.
Kolejnym ważnym temat przy wyborze filtra to jego wydajność w stosunku do danej powierzchni. Kluczowe znaczenie ma gęstość tkaniny, z której został wykonany, ponieważ to od tego zależy skuteczność przechwytywania niekorzystnych dla naszego zdrowia cząstek.

Jeśli w klimatyzowanych pomieszczeniach pojawia się problem z nieprzyjemnymi zapachami, warto zainwestować w specjalne filtry, których będą w stanie oczyszczać powietrze również pod tym kątem. Bardziej zaawansowane są filtry antybakteryjne, które są w stanie oczyszczać powietrze z bakterii, a także zminimalizować rozprzestrzenianie się roztoczy czy wirusów w obiekcie który jest klimatyzowany. Np. Technologia Virus Doctor w klimatyzatorach SAMSUNG. Zapytaj naszego instalatora który czeka pod telefonem 🙂